Zmiany w funkcjonowaniu naszej Parafii w związku z Komunikatem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz dekretem abp. Marka Jędraszewskiego

W związku z komunikatem oraz dekretem w naszej Parafii:

– w niedzielę wprowadzamy dodatkową Mszę Świętą o 15:00, której intencją będzie prośba
o oddalenie zarazy i przebłaganie za nasze grzechy. Dodatkowa Msza niech pozwoli rozładować ewentualny ścisk zwłaszcza na Mszach przedpołudniowych z godz.: 9:00, 10:30 i 12:00. Decyzję o uczestnictwie pozostawiamy każdemu indywidualnie. Można skorzystać z biskupiej dyspensy, ale nie zabraniajmy również przyjścia na Mszę Świętą tym, którzy tego potrzebują. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała będziemy na bieżąco zmieniać rozkład Mszy Świętych;

– w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od godz. 19:00 do 20:00 będzie można korzystać
z sakramentu pokuty. Troszczmy się nie tylko o ciało, ale również o ducha. Pod chórem na stoliku znajdują się rachunki sumienia, które można wziąć, aby się do spowiedzi przygotować;

– zostały osuszone kropielnice w kościele. Woda święcona do własnego użytku została przeniesiona do kaplicy Miłosierdzia Bożego. Prosimy nie napełniać nią kropielnic w kościele;

– kościół zostanie całkowicie otwarty w ciągu niedzieli, aby można było przez osobistą modlitwę i adorację prosić o potrzebną nam Bożą opiekę. W tygodniu otwarty jest przedsionek. Jeśli będzie taka potrzeba, zostanie otwarty także cały kościół;

– jeśli zajdzie taka potrzeba, prosimy o kontakt w sprawie posługi wobec chorych ze spowiedzią
i Komunią. Przypominamy o telefonie dyżurnym, na który można dzwonić poza godzinami urzędowania kancelarii parafialnej;

– zgodnie z zaleceniem Episkopatu przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii na swoje dłonie. Choć nie jest to w Polsce praktyka powszechna, jest dopuszczona przez Kościół. Jeśli zechcecie w ten sposób przyjąć Komunię przede wszystkim odczytajcie to jako znak, że Jezus Chrystus zawsze chce być blisko człowieka. Prosimy nie traktować tego jako swego rodzaju atrakcji, ani rozrywki. Prosimy również, aby nie podważać autorytetu Kościoła. Każdy dopuszczony przez Kościół sposób przyjmowania Komunii jest godny i właściwy. Dopuszczona jest postawa i klęcząca, i stojąca. Także przyjęcie Komunii na rękę jest możliwe. Podważanie nauki Kościoła jest herezją, która jest grzechem ciężkim. Nie jest grzechem, świętokradztwem ani bluźnierstwem przyjmowanie Komunii w sposób dopuszczony przez Kościół. Każdy, kto przyjmowałby Najświętszą Hostię na dłoń, musi jednak pamiętać o odpowiedniej postawie i ułożeniu rąk. Należy wyciągnąć najpierw lewą dłoń, pod nią podłożyć prawą. Ksiądz położy Eucharystię na lewą dłoń, wtedy należy prawą dłonią wziąć Komunię i spożyć przed kapłanem. Nie wolno Komunii wyjmować z ust ani odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza;

O przyjmowaniu Komunii na rękę można przeczytać:
http://mateusz.pl/mt/ba/ba-knr.htm
https://deon.pl/wiara/duchowosc/komunia-swieta-do-reki-czy-do-ust-jak-przyjmowac-wyjasniamy,433529
Jak przyjmować Komunię na rękę:
https://deon.pl/wiara/duchowosc/jak-poprawnie-przyjac-komunie-swieta-na-reke,217857
https://szczecin.dominikanie.pl/2019/03/30/o-postawie-i-sposobach-przyjmowania-komunii-swietej/

– znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;

– cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego;

– w związku z ograniczeniem wydarzeń związanych z dużymi skupiskami ludzi zostają odwołane wspólne nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zachęcamy jednak, aby zadbać
o odprawienie tych nabożeństw we własnych domach, w gronie rodziny. W Internecie można znaleźć bez problemu odpowiednie teksty i nagrania. Niech czas Wielkiego Postu wyrazi się przez naszą osobistą pokutę i modlitwę. Zadbajmy, by szlachetna tradycja nabożeństw pasyjnych nie zanikła w naszej pobożności;

Gorzkie Żale:
– część I: https://www.youtube.com/watch?v=T6S4Nn5YpSM
– część II: https://www.youtube.com/watch?v=2wuGOmu_lgY&t=37s
– część III: https://www.youtube.com/watch?v=XaNppEDGyqw&t=634s

– swój apel kierują do nas również samorządowcy. W naszej gminie został uruchomiony telefon wsparcia, na który można dzwonić w trudnych sytuacjach: 12 278 21 40 (12 26 34 100; [email protected]). Cały komunikat znajduje się w gablocie przed kościołem;

– nie bagatelizujmy zagrożenia, nie traćmy jednak pokoju serca. Wraz z rozwojem sytuacji będziemy informowali o ewentualnych zmianach w codziennym, sakramentalnym i duchowym życiu Parafii. Kierujmy nasze serca ku Słowu Bożemu, które zachęca nas do nieustannego czuwania, bo nie znamy chwili naszego odejścia z tego świata. Bądźmy czujni i przygotowani, przede wszystkim przez łaskę uświęcającą.