pw. Niepokalanego Serca NMP

Adres i dane kontaktowe

Kokotów 136, 32-002 Węgrzce Wielkie

tel. (12) 251 16 98

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Małopolski Bank Spójdzielczy w Wieliczce

Nr rachunku: 84 8619 0006 0010 0200 5698 0001

Diecezja: krakowska

Dekanat: wielicki

Rok erygowania parafii: 1957

Kościół parafialny: wybudowany w latach 1973 – 1981, poświęcony w 1981 roku

Odpust: Uroczystość Niepokalanego Serca NMP (druga sobota po Bożym Ciele)

Liczba mieszkańców: ok. 6000

Miejscowości należące do parafii: Kokotów, Mała Wieś, Strumiany,  Śledziejowice (część), Węgrzce Wielkie

Szkoły: przedszkola (5), podstawowe (2), gimnazjum (1)

Cmentarz: parafialny, oddalony 300m od kościoła

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA PARAFII

Strumiany to wieś oddalona o ok. 6 km na północ od Wieliczki i o 20 km na południowy - wschód od Krakowa. Zlokalizowana jest przy drodze Kraków - Niepołomice i linii kolejowej Kraków - Tarnów.

Parafia należy do Archidiecezji Krakowskiej i Dekanatu Wielickiego. Tworzy ją pięć miejscowości: Kokotów, Mała Wieś, Strumiany,  Śledziejowice, Węgrzce Wielkie. Największe z nich to Kokotów i Węgrzce Wielkie. Kościół jest dobrze widoczny z terenu całej parafii.

Każda wieś posiada przynajmniej jedną kaplicę, przy której kilka razy w roku odprawiana jest Msza Święta. Tradycją jest też odprawianie tam różnych nabożeństw (w maju - nabożeństw majowych, w październiku - nabożeństw różańcowych). Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe, gimnazjum i cztery przedszkola (w tym dwa prywatne).

W parafii pracuje trzech księży. Proboszczem od 2010 roku jest ks. Józef Marek, a wikariuszem - ks. Rafał Jurczasiak.

2011 Informacje. Parafia NMP w Strumianach