Chór Parafialny powstał w 1981 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kanonika Andrzeja Turakiewicza. W celu uświetnienia poświęcenia naszego kościoła, zorganizował się zespół ok. 40-sto osobowy. Pierwszym dyrygentem został miejscowy organista pan Józef Zgud. Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski dokonał aktu poświęcenia kościoła w dniu 30 sierpnia 1981 roku, a występujący po raz pierwszy chór ocenił bardzo wysoko.

W 1983 roku chór przyjął nazwę:  Chór Parafialny im. Jana Pawła II w Stumianach. Koncertował prawie we wszystkich znanych sanktuariach Polski, śpiewał w Bazylice Mariackiej w Krakowie, w katedrze na Wawelu, także w krakowskich szpitalach i domach opieki społecznej. Brał udział w licznych konkursach, przeglądach chórów, wiele razy uświetniał uroczystości religijne, patriotyczne, okolicznościowe, koncertował również za granicą.

Od listopada 1994 roku jako dyrygent pomocniczy pracowała z chórem  Barbara Burzyńska. W marcu 1997 r. staraniem Józefa Zguda kierownictwo artystyczne przejął Piotr Piwko, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Do końca 1999 r współpracował on z poprzednim dyrygentem Arturem Sędzielarzem.

W 2001 roku Chór im. Jana Pawła II w Strumianach pod dyrekcją Piotra Piwko nagrał album „Noc cudna, noc piękna”, zawierający kolędy i pastorałki.

2011 Chór parafialny. Parafia NMP w Strumianach